Ugryzienie kątnika

Ugryzienie kątnika domowego

Kątnik domowy to jeden z najpopularniejszych gatunków pająków występujących w naszym kraju. Wygląda niepozornie, ale w niektórych przypadkach może przysporzyć naprawdę solidnych kłopotów. Kto musi obawiać się ukąszenia pająka, a kto może spać spokojnie? Czy kątnik domowy przenosi choroby? Oto najpopularniejsze pytania o ugryzienie kątnika domowego.

Kątnik domowy – co to za pająk

Kątnik należy do rodziny lejkowcowatych. W Polsce występuje przynajmniej kilka gatunków kątników. Kątniki są pająkami o charakterze międzynarodowym – występują praktycznie na całym świecie, z wyjątkiem Antarktydy. Co więcej, są stworzeniami synatropijnymi i bez trudu przyzwyczajają się do życia w środowisku przekształconym przez człowieka.

W naszych polskich realiach najczęściej spotykamy kątnika domowego mniejszego (Tegenaria domestica), jak również kątnika domowego większego.

Kątnik domowy mniejszy – jak wygląda

Cechą charakterystyczną kątnika domowego mniejszego jest gładki karapaks, czyli twarda powłoka zlokalizowana na grzbiecie. Czarne linie na karapaksie układają się w niedokończony znak X. Kątniki mniejsze mają również bardzo owłosione odnóża. Najczęściej kątnik buduje swoje pajęczyny w kątach – stąd jego nazwa. W pajęczynach poluje na ofiary i oddaje się kopulacji. Kątniki mniejsze są stosunkowo niewielkie – osiągają maksymalnie 1,0-1,2 cm długości.

Kątnik domowy większy – charakterystyka

Dorosłe kątniki domowe mogą osiągać rozmiar nawet 1,8 cm. Szerokość odnóży może wynosić nawet 8 cm. Samice kątników są znacząco większe od samców. Kątnik domowy większy ma ubarwienie brązowo-szare, z żółtą plamą na karapaksie. Odwłok pająka pokrywają włoski, które reagują na drgania. Kątniki domowe mają cztery pary oczu, jednak mają słaby wzrok i niewiele widzą.

Czy ugryzienie kątnika domowego jest groźne?

Chociaż kątniki domowe są synatropijne, nie przepadają za ludźmi. Nie są jednak agresywne same w sobie. Kątniki domowe gryzą dopiero w obliczu zagrożenia. Jeżeli pająk poczuje zagrożenie z naszej strony, mogą zacząć się bronić i zaatakować. Ugryzienie kątnika jest bardzo bolesne. W efekcie po ugryzieniu może pojawić się zaczerwienienie i swędzenie. Ślad po ugryzieniu może być obecny nawet przez kilka dni. Osoby, które są uczulone na jad kątnika nie muszą mieć przy sobie adrenaliny, jednak po ukąszeniu powinni zgłosić się do lekarza.

Kątniki domowe nie przenoszą żadnych chorób. Ich ukąszenie może wywołać jedynie reakcję uczuleniową. Warto to podkreślać, ponieważ mylnie uważa się, że te pająki mogą roznosić boreliozę.

Gdzie najczęściej ukrywają się kątniki domowe? Gdzie jest największe ryzyko na ugryzienie kątnika?

Pająki te wyjątkowo upodobały sobie ciemne miejsca – głównie w piwnicy, w garażu oraz na strychu. Często budują kokony za meblami, za półkami, w korytarzu. Kątniki lubią miejsca suche, ciepłe.

Czy powinno się zwalczać kątniki domowe?

Pająki te nie są szkodliwe i nie niosą żadnego niebezpieczeństwa. W zasadzie są nawet pożyteczne – dzięki nim w domu nie ma innych owadów, gdyż te polują na muchy, meszki, mniejsze pająki. Zwalczanie kątnika nie jest dobrym rozwiązaniem – jeśli go zobaczymy, a nie chcemy mieć takiego domownika, warto bezpiecznie wynieść pająka na dwór.

INFORMACJA

Treści na Stronie internetowej www.choroba.com.pl udostępniane są wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych, popularnonaukowych i nie stanowią porady medycznej, na której mogliby Państwo polegać. Wszelkie informacje zawarte na tejże stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza lub innego dostawcę usług zdrowotnych ani nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia. Należy zawsze zasięgnąć porady swojego lekarza lub innego wykwalifikowanego dostawcy usług zdrowotnych odnośnie sposobu leczenia zalecanego dla Państwa diagnozy lub stanu chorobowego. Nigdy nie należy lekceważyć porady medycznej ani opóźniać jej zasięgnięcia z powodu informacji przeczytanych na Stronie internetowej.