Choroby zakaźne

Rumień zakaźny

Rumień zakaźny

Sezon chorobowy w pełni. Jedną z chorób o której od jakiegoś czasu mówi się bardzo często jest tzw. rumień zakaźny. Choć nie jest to choroba nowa, w Polsce dopiero w 2023 zaczęły chorować całe lokalne społeczeństwa.  Rumień zakaźny to choroba zakaźna wywołana wirusem, która najczęściej występuje u dzieci w przedziale wiekowym od 2. do 12. […]

Rumień zakaźny Czytaj więcej »

Borelioza

Borelioza

Borelioza jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych chorób odkleszczowych. Mówi się o niej coraz więcej, ponieważ jest więcej przypadków o ciężkim przebiegu. Mamy też większą wiedzę na temat tej choroby, profilaktyki i leczenia. Niestety, mimo świadomości borelioza wciąż zbiera żniwo. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu. Co to jest dokładnie

Borelioza Czytaj więcej »

Różyczka

Różyczka

Różyczka to typowa choroba wieku dziecięcego, wywołuje ją wirus z rodziny Togaviridae. U pacjenta wirus namnaża się w wielu miejscach – w nosie, gardle, ale jest obecny również w krwi, kale i moczu. W jamie nosowo-gardłowej można uzyskać go już 7 dni przed pojawieniem się wysypki – co więcej, obecny jest tam nawet do 14 dni po zniknięciu wysypki.

Różyczka Czytaj więcej »

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna to choroba wieku dziecięcego, która jest bardzo popularna i występuje często, na całym świecie. Chorobie towarzyszy dosyć charakterystyczna wysypka, która zmienia się następnie w pęcherzyki, które wysychają tworząc strupki. Człowiek jest jedynym rezerwuarem choroby – oznacza to, że zarazić może się tylko człowiek i tylko od drugiego człowieka – zwierzęta nie stanowią żywiciela wirusa i poza organizmem człowieka, wirus szybko ginie.

Ospa wietrzna Czytaj więcej »

Półpasiec

Półpasiec

Półpasiec to choroboba wirusowa, która może wystąpić wyłącznie u osób, które wcześniej przechorowały już ospę wietrzną. Wywołuje go wirus VzV, który w pierwszym kontakcie wywołuje właśnie ospę wietrzną. Po pierwszej infekcji i przebyciu ospy wietrznej, wirus nie eliminuje się zupełnie z organizmu – pozostaje w nim na lata w uśpieniu, w komórkach nerwowych.

Półpasiec Czytaj więcej »

INFORMACJA

Treści na Stronie internetowej www.choroba.com.pl udostępniane są wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych, popularnonaukowych i nie stanowią porady medycznej, na której mogliby Państwo polegać. Wszelkie informacje zawarte na tejże stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza lub innego dostawcę usług zdrowotnych ani nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia. Należy zawsze zasięgnąć porady swojego lekarza lub innego wykwalifikowanego dostawcy usług zdrowotnych odnośnie sposobu leczenia zalecanego dla Państwa diagnozy lub stanu chorobowego. Nigdy nie należy lekceważyć porady medycznej ani opóźniać jej zasięgnięcia z powodu informacji przeczytanych na Stronie internetowej.