Choroby zakaźne

Małpia ospa

Małpia ospa

dni temu cały świat obiegła informacja o nowej rzadkiej tropikalnej chorobie – małpiej ospie. Co wiemy o tej chorobie? Jak się objawia i skąd się wzięła? Czy możemy się przed nią strzec? Czy małpia ospa to kolejna choroba po Covid-19, która sparaliżuje świat?

Różyczka

Różyczka

Różyczka to typowa choroba wieku dziecięcego, wywołuje ją wirus z rodziny Togaviridae. U pacjenta wirus namnaża się w wielu miejscach – w nosie, gardle, ale jest obecny również w krwi, kale i moczu. W jamie nosowo-gardłowej można uzyskać go już 7 dni przed pojawieniem się wysypki – co więcej, obecny jest tam nawet do 14 dni po zniknięciu wysypki.

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna to choroba wieku dziecięcego, która jest bardzo popularna i występuje często, na całym świecie. Chorobie towarzyszy dosyć charakterystyczna wysypka, która zmienia się następnie w pęcherzyki, które wysychają tworząc strupki. Człowiek jest jedynym rezerwuarem choroby – oznacza to, że zarazić może się tylko człowiek i tylko od drugiego człowieka – zwierzęta nie stanowią żywiciela wirusa i poza organizmem człowieka, wirus szybko ginie.

Owsica - owsiki u dzieci

Owsica – Owsiki ludzkie

Owsiki to pasożyty ludzkie, oznacza to, że nie atakują innego gatunku jak tylko człowieka. Zazwyczaj bytują w jelicie grubym, ale może zdarzyć się, że żerują w innym obszarze ludzkiego ciała. Owsica jest nazywana chorobą wieku dziecięcego, ponieważ to właśnie dzieci najczęściej chorują i stanowią źródło zakażenia.

Półpasiec

Półpasiec

Półpasiec to choroboba wirusowa, która może wystąpić wyłącznie u osób, które wcześniej przechorowały już ospę wietrzną. Wywołuje go wirus VzV, który w pierwszym kontakcie wywołuje właśnie ospę wietrzną. Po pierwszej infekcji i przebyciu ospy wietrznej, wirus nie eliminuje się zupełnie z organizmu – pozostaje w nim na lata w uśpieniu, w komórkach nerwowych.