Choroby układu krążenia

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

Szacuje się, że nadciśnienie tętnicze dotyka obecnie aż 33% dorosłych Polaków. Dane są zatrważające – przerażają tym bardziej, że ponad połowa ludzi z tej grupy nie ma świadomości o dotyczącym ich ryzyku. W związku z niewiedzą, nie stosują żadnego leczenia, co jest w wielu przypadkach śmiertelnym zagrożeniem. Niestety, niewłaściwe leczenie lub co gorsza brak podejmowanych …

Nadciśnienie tętnicze Czytaj więcej »

Anemia

Anemia

Schorzenie o którym dzisiaj piszemy, anemia, zwane bywa też niedokrwistością. Jest to stan chorobowy, w którym organizm boryka się ze spadkiem stężenia hemoglobiny, liczby krwinek czerwonych, czyli erytrocytów oraz wskaźnika hematokrytowego poniżej prawidłowych wartości. Niektórzy lekarze uważają, że za anemię uznaje się już stan obniżenia poniżej normy samej hemoglobiny.

Zakrzepica- Trombofilia

Zakrzepica

Zakrzepica to choroba zakrzepowo zatorowa żylna, czyli inaczej zakrzepowe zapalenie żył głębokich. Najczęściej zajmuje żyły łydek (podudzia), ud czy miednicy. Zdarza się, że zakrzepica rozwija się w zupełnie innym, niespodziewanym fragmencie układu żylnego. Sam zakrzep nie jest niebezpieczny, niebezpieczne jest natomiast jego oderwanie od ściany żyły oraz dalsza podróż i jej konsekwencje.