Choroby wieku dziecięcego

Różyczka

Różyczka

Różyczka to typowa choroba wieku dziecięcego, wywołuje ją wirus z rodziny Togaviridae. U pacjenta wirus namnaża się w wielu miejscach – w nosie, gardle, ale jest obecny również w krwi, kale i moczu. W jamie nosowo-gardłowej można uzyskać go już 7 dni przed pojawieniem się wysypki – co więcej, obecny jest tam nawet do 14 dni po zniknięciu wysypki.

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna to choroba wieku dziecięcego, która jest bardzo popularna i występuje często, na całym świecie. Chorobie towarzyszy dosyć charakterystyczna wysypka, która zmienia się następnie w pęcherzyki, które wysychają tworząc strupki. Człowiek jest jedynym rezerwuarem choroby – oznacza to, że zarazić może się tylko człowiek i tylko od drugiego człowieka – zwierzęta nie stanowią żywiciela wirusa i poza organizmem człowieka, wirus szybko ginie.

Zakażenie wirusem RSV

Wirus RSV (Zakażenie RSV)

Wirus RSV czyli Respiratory Syncytial Virus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Do zakażenia dochodzi wskutek kontaktu z osobą wcześniej zainfekowaną lub też przez kontakt z przedmiotami, które miły kontakt z wydzieliną z dróg oddechowych zakażonego. Punktem wejścia wirusa do organizmu jest błona śluzowa nosa oraz spojówki.

Owsica - owsiki u dzieci

Owsica – Owsiki ludzkie

Owsiki to pasożyty ludzkie, oznacza to, że nie atakują innego gatunku jak tylko człowieka. Zazwyczaj bytują w jelicie grubym, ale może zdarzyć się, że żerują w innym obszarze ludzkiego ciała. Owsica jest nazywana chorobą wieku dziecięcego, ponieważ to właśnie dzieci najczęściej chorują i stanowią źródło zakażenia.

Angina

Angina

Angina to choroba z którą zetknie się prawdopodobnie każdy z nas. Może być wywoływana przez wirusy lub bakterie i w zależności od tego jaki patogen, mówimy o anginie wirusowej lub bakteryjnej. W nielicznych przypadkach anginę mogą wywoływać również grzyby. Ta popularna choroba górnych dróg oddechowych jest bardzo nieprzyjemna, jednak stosunkowo łatwa do wyleczenia.