Choroby XXI wieku

AZS - atopowe zapalenie skóry

Atopowe Zapalenie Skóry – co to jest AZS i kto może zachorować?

Skóra pełni w ciele człowieka wiele funkcji. Jest niezwykle istotnym narządem, przy czym jednym z największych. Podstawową funkcją skóry jest ochrona narządów wewnętrznych. Ponadto skóra chroni organizm przed wnikaniem weń mikroorganizmów, bakterii, wirusów, grzybów, a nawet alergenów. Jest także barierą ochronną przed szkodliwym wpływem czynników pogodowych, np. wiatru, deszczu, mrozu. Można więc w dużym uproszczeniu […]

Atopowe Zapalenie Skóry – co to jest AZS i kto może zachorować? Czytaj więcej »

Helicobacter pylori

Helicobacter pylori

Zdecydowana większość ludzi żyjących w społeczeństwach wysoko rozwiniętych, przynajmniej raz w roku cierpi na zapalenie żołądka. W 9 na 10 przypadków, za przewlekłe zapalenie żołądka odpowiada bakteria z gatunku Helicobacter Pylori. Kwaśne środowisko w ludzkim żołądku jest doskonałym poletkiem dla tej zjadliwej bakterii. U większości pacjentów zakażenie będzie bezobjawowe. Pacjent nawet nie wie, że w

Helicobacter pylori Czytaj więcej »

Otyłość

Otyłość

Otyłość brzuszna, zwana też otyłością centralną, to stan, w którym osoba ma nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach talii i brzucha. Jest to szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ tłuszcz w tych okolicach może prowadzić do wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca i układu krążenia, a nawet niektóre rodzaje raka. Osoby z otyłością brzuszną powinny zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę i aktywność fizyczną oraz skonsultować się z lekarzem, aby znaleźć odpowiedni plan leczenia.

Otyłość Czytaj więcej »

Miażdżyca

Miażdżyca

Miażdżyca to choroba, która prowadzi do tworzenia się blaszek miażdżycowych w tętnicach. Blaszki te to złogi cholesterolu i innych substancji, które mogą zatykać tętnice, utrudniając przepływ krwi. W rezultacie może to prowadzić do chorób serca i udaru. Leczenie miażdżycy może obejmować zmianę diety, uprawianie regularnej aktywności fizycznej i przyjmowanie leków. Ważne jest, aby leczyć tę chorobę, ponieważ może ona prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Miażdżyca Czytaj więcej »

Zespół przewlekłego zmęczenia

Zespół przewlekłego zmęczenia

Zespół przewlekłego zmęczenia, czyli CFS (z angielskiego chronic fatigue syndrome) to bardzo uciążliwa dolegliwość. Chorzy odczuwają przewlekłe zmęczenie i senność, są wycieńczeni, nie potrafią odpocząć. Choroba ta bardzo często jest lekceważona i niesłusznie brana za przemęczenie. W rezultacie groźny stan pogłębia się, a pacjent czuje się jeszcze gorzej.

Zespół przewlekłego zmęczenia Czytaj więcej »

Anemia

Anemia

Schorzenie o którym dzisiaj piszemy, anemia, zwane bywa też niedokrwistością. Jest to stan chorobowy, w którym organizm boryka się ze spadkiem stężenia hemoglobiny, liczby krwinek czerwonych, czyli erytrocytów oraz wskaźnika hematokrytowego poniżej prawidłowych wartości. Niektórzy lekarze uważają, że za anemię uznaje się już stan obniżenia poniżej normy samej hemoglobiny.

Anemia Czytaj więcej »

Zakrzepica- Trombofilia

Zakrzepica

Zakrzepica to choroba zakrzepowo zatorowa żylna, czyli inaczej zakrzepowe zapalenie żył głębokich. Najczęściej zajmuje żyły łydek (podudzia), ud czy miednicy. Zdarza się, że zakrzepica rozwija się w zupełnie innym, niespodziewanym fragmencie układu żylnego. Sam zakrzep nie jest niebezpieczny, niebezpieczne jest natomiast jego oderwanie od ściany żyły oraz dalsza podróż i jej konsekwencje.

Zakrzepica Czytaj więcej »

Choroba Hashimoto

Hashimoto

Jednym z najczęściej diagnozowanych w kontekście tarczycy zespołów chorobowych jest Hashimoto. Czym jest? Skąd się bierze? Jakie są jego objawy? Jak leczyć hashimoto i jaką dietę stosować w tej jednostce chorobowej? Spróbujemy w niniejszym tekście odpowiedzieć na te pytania. 

Hashimoto Czytaj więcej »

Endometrioza - macica pochwa i jajniki

Endometrioza

Endometrioza, zwana również gruczolistością macicy bądź wędrującą śluzówką macicy to prawdziwa plaga kobiet XXI wieku. Jest to choroba tajemnicza (nie znamy jej dokładnej etiologii), trudna w leczeniu, znacząco obniżająca komfort życia. U podłoża choroby leży rozrost endometrium, czyli błony śluzowej macicy poza jamę macicy.

Endometrioza Czytaj więcej »

INFORMACJA

Treści na Stronie internetowej www.choroba.com.pl udostępniane są wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych, popularnonaukowych i nie stanowią porady medycznej, na której mogliby Państwo polegać. Wszelkie informacje zawarte na tejże stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza lub innego dostawcę usług zdrowotnych ani nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia. Należy zawsze zasięgnąć porady swojego lekarza lub innego wykwalifikowanego dostawcy usług zdrowotnych odnośnie sposobu leczenia zalecanego dla Państwa diagnozy lub stanu chorobowego. Nigdy nie należy lekceważyć porady medycznej ani opóźniać jej zasięgnięcia z powodu informacji przeczytanych na Stronie internetowej.