Zespół przewlekłego zmęczenia

Zespół przewlekłego zmęczenia

Zespół przewlekłego zmęczenia, czyli CFS (z angielskiego chronic fatigue syndrome) to bardzo uciążliwa dolegliwość. Chorzy odczuwają przewlekłe zmęczenie i senność, są wycieńczeni, nie potrafią odpocząć. Choroba ta bardzo często jest lekceważona i niesłusznie brana za przemęczenie. W rezultacie groźny stan pogłębia się, a pacjent czuje się jeszcze gorzej.

Co to jest CFS? Jak odróżnić CFS od zmęczenia?

Zespół przewlekłego zmęczenia jest stanem, który utrzymuje się bardzo długo. Zmęczenie jest chwilowe i mija po pewnym czasie, CFS trwa co najmniej kilka tygodni. CFS może być schorzeniem towarzyszącym i wynikać np. z depresji.

Przyczyny CFS

Nie znamy dokładnych przyczyn zespołu przewlekłego zmęczenia. Przypuszcza się, że czynnikami ryzyka, które wyjątkowo sprzyjają CFS są przede wszystkim zaniedbania w prowadzonym trybie życia. Chodzi między innymi o niehigieniczne nawyki, nieregularna dieta, brak snu, brak aktywności fizycznej, stres, wypalenie. Według niektórych badaczy choroba jest odpowiedzią na niewłaściwą reakcję odpornościową organizmu, która może powstać na skutek urazu, silnego stresu bądź alergii. Zespół przewlekłego zmęczenia może współistnieć z innymi chorobami, takimi jak na przykład:

 • depresja
 • cukrzyca
 • zaburzenia metaboliczne
 • zaburzenia w obrębie tarczycy
 • stwardnienie rozsiane
 • HIV
 • choroby onkologiczne

Zespół przewlekłego zmęczenia może również występować wspólnie z innymi chorobami, dlatego warto diagnozować się pod kątem innych dolegliwości. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy leczyć chorobę podstawową i obserwować zachodzące w organizmie zmiany.

Zespół przewlekłego zmęczenia Objawy – CFS jak się objawia

Zespół przewlekłego zmęczenia jest uciążliwą choroba, która może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Pacjenci borykający się z nią często są bardzo zmęczeni, niewyspani i co gorsza – nie potrafią spać. Brakuje im energii do życia, witalności, chęci do funkcjonowania. Ponadto część chorych zgłaszała symptomy takie jak:

 • stan podgorączkowy
 • poczucie dezorientacji
 • problemy ze snem
 • zaburzenia pamięci i koncentracji
 • bóle głowy
 • bóle mięśni
 • ból gardła
 • utrata masy ciała

Diagnostyka CFS

Potwierdzenie CFS nie jest łatwe – niestety nie ma badania, które pozwoliłoby jednoznacznie i szybko odpowiedzieć na pytanie czy powodem problemów z samopoczuciem jest właśnie zespół przewlekłego zmęczenia czy coś zupełnie innego. Należy wyeliminować takie potencjalne schorzenia jak cukrzyca czy inne ciężkie choroby ogólnoustrojowe. W celu diagnostyki należy wykonać badania podstawowe, takie jak morfologia krwi, stężenie TSH. Lekarz powinien również przeprowadzić szeroki wywiad na temat historii zdrowia rodziny oraz trybu życia jaki prowadzi lekarz. Pacjenci, u których podejrzewa się nerwicę lękową bądź depresję, wskazana jest konsultacja psychologiczna lub psychiatryczna.

Zespół przewlekłego zmęczenia jak odzyskać energię

CFS to nie tylko problem braku energii, ale totalne wyczerpanie organizmu i objawy psychosomatyczne. Chorzy muszą wiedzieć, że leczenie jest długofalowe i powrót do zdrowia następuje stopniowo. Utrzymanie stałego poziomu energii może być trudne, a powrót do uprawnionej kondycji może zająć miesiące.

Początkowo praca nad powrotem do zdrowia powinna obejmować naukę prawidłowego oddychania oraz kontroli stresu. Warto wybrać sport, którego uprawianie przyniesie nam satysfakcję, radość i pozwoli wyprodukować niezbędne endorfiny. Już sam w sobie ruch potrafi wywołać wyrzut endorfin!

Zaleca się również wdrożenie zdrowej, zbilansowanej i różnorodnej diety. Jeżeli przyczyną schorzenia jest duża awitaminoza konieczna jest także suplementacja.

INFORMACJA

Treści na Stronie internetowej www.choroba.com.pl udostępniane są wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych, popularnonaukowych i nie stanowią porady medycznej, na której mogliby Państwo polegać. Wszelkie informacje zawarte na tejże stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza lub innego dostawcę usług zdrowotnych ani nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia. Należy zawsze zasięgnąć porady swojego lekarza lub innego wykwalifikowanego dostawcy usług zdrowotnych odnośnie sposobu leczenia zalecanego dla Państwa diagnozy lub stanu chorobowego. Nigdy nie należy lekceważyć porady medycznej ani opóźniać jej zasięgnięcia z powodu informacji przeczytanych na Stronie internetowej.