Zemsta Faraona

Zemsta Faraona – biegunka podróżnych

Biegunka podróżnych czyli inaczej zemsta faraona to przypadłość, która zdarza się głównie osobom podróżującym do ciepłych krajów. Skąd wzięła się ta jednostka chorobowa? Jak się przed nią zabezpieczyć i kto jest szczególnie narażony na biegunkę podróżnych?

Zemsta Faraona – co to za choroba?

Biegunka może mieć bardzo różne przyczyny – od stresu, przez wirusy, farmakoterapię, zakażenia grzybicze po bakterie. W okresie letnim szczególnie często zdarza się turystom, którzy przemieszczają się na wakacje, zwłaszcza do egzotycznych krajów. Potocznie mówi się o niej biegunka podróżnych. Z uwagi na to, że najczęściej dotyka turystów w Egipcie, spotkać można się także z określeniem Zemsta Faraona czy Klątwa Faraona.

Chorobę tą można „złapać” przede wszystkim w czasie podróży do krajów afrykańskich, azjatyckich, południowoamerykańskich, ale również śródziemnomorskich. Generalizując: wszędzie tam, gdzie występują groźne szczepy bakterii, które mogą wywoływać takie zakażenia. W zasadzie to bakterie te mogą być obecne również w naszym kraju, jednak nie stanowią tu takiego zagrożenia, ponieważ albo jest ich niewiele, albo są izolowane.

Za zdecydowaną większość biegunek podróżnych odpowiedzialne są enterotoksyczne (ETEC) i enteroagregacyjne (EAEC) szczepy Escherichia coli oraz bakterie Campylobacter, Shigella, Salmonella, Aeromonas i Vibrio. Są to szczepy wywołujące ostre objawy, zupełnie inne niż np. te wywołujące długofalowe objawy ze strony układu pokarmowego jak chociażby Helicobacter Pylori.

Można wyróżnić trzy poziomy ryzyka zatrucia biegunką podróżnych

I grupa – osoby, które podróżują z krajów wysokorozwiniętych na kilka tygodni do krajów takich jak Karaiby, Republika Południowej Afryki i południe Europy (ryzyko zachorowania wynosi od 8 do 20%)

II grupa – osoby, które podróżują z krajów wysokorozwiniętych, które przebywają w rejonach o podobnym standardzie sanitarnym, tj. Australia, Europa Zachodnia, Kanada, USA, Nowa Zelandia (tutaj ryzyko zachorowania nie przekracza 8%).

III grupa – osoby, które podróżują z krajów wysoko rozwiniętych do rejonów takich jak Ameryka Południowa, Azja, Afryka (ryzyko zachorowania wynosi od 20 do 66%).

Istnieją jeszcze inne czynniki, które predysponują pacjenta do zachorowania na tzw. biegunkę podróżnych. Są to między innymi choroba Crohna, hydrochlorydia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i immunosupresja.

Źródło w wodzie i żywności – skąd bierze się Klątwa Faraona

Objawy biegunki podróżnych

Choć nazwa może sugerować, że sprawa dotyczy jedynie wypróżniania, zakażenie bakteryjne nazywane Zemstą Faraona i Biegunką Podróżnych wywołuje więcej nieprzyjemnych objawów. Pacjenci skarżą się między innymi na:

  • biegunkę
  • wymioty
  • bóle brzucha
  • wzdęcia
  • nadmierna ilość gazów
  • uczucie przelewania w jelitach
  • nudności

Zemsta Faraona – ile trwa?

Objawy zazwyczaj mijają samoistnie po około 3-5 dni. Zastosowanie odpowiednich leków znacząco skraca czas choroby i pozwala cieszyć się wspaniałym urlopem. W odosobnionych przypadkach choroba może trwać kilka tygodni i przeciągnąć się na długo po zakończeniu urlopu. W trudnych przypadkach wymagać będzie specjalistycznego leczenia.

Biegunka podróżnych – leczenie

Podstawą jest odpowiednie nawadnianie osób chorych, ponieważ – w zależności od stopnia odwodnienia – wymagają oni wyrównania gospodarki wodno-elektrolitowej. Osoby starsze, dzieci, przewlekle chory wymagają podawania specjalnych płynów zawierających mniejszą osmolarność, które zdecydowanie poprawiają absorbcję w przewodzie pokarmowym.

Poza tym stosuje się głównie leczenie objawowe występujących dolegliwości, czyli między innymi związki bizmutu mające działanie ściągające, preparaty pobudzające receptor opioidowy i zwiększające napięcie mięśni gładkich, np. loperamid oraz preparaty bakteriobójcze. Jeżeli biegunce podróżnych towarzyszą także bóle brzucha, gorączka, skurcze, pacjentowi podaje się chemioterapeutyki, między innymi ciprofloksacyna, lewofloksacyna, azytromycyna i rifaksymina.

Zemsta Faraona jak się zabezpieczyć

Najważniejsza jest tutaj profilaktyka oraz zachowanie zasad higieny przed i w trakcie podróży. Należy możliwie często myć ręce i dezynfekować je jak najczęściej – obowiązkowo podczas korzystania z toalety oraz przed spożywaniem posiłku czy piciem napoi. Nie zaleca się kupowania żywności i napojów od sprzedawców ulicznych. Wszystkie owoce i warzywa należy dokładnie myć przed spożyciem. Pijemy tylko i wyłącznie butelkowaną wodę. Staramy się unikać lodów lokalnych produkcji. Unikamy jedzenia niepasteryzowanych produktów mlecznych.

Przed planowaną podróżą warto rozpocząć profilaktyczną probiotykoterapię. Regularne przyjmowanie probiotyków poprawi kondycję flory bakteryjnej, a tym samym zabezpieczy nasze jelita przed potencjalnym negatywnym działaniem bakterii chorobotwórczych.

Biegunka podróżnych – turystyczne zatrucie pokarmowe ile trwa?

Wszystko zależy od tego, czy to na pewno zakażenie bakteryjne czy może coś innego. Za biegunki o ostrym charakterze mogą być również odpowiedzialne wirusy, a także stres wywołany podróżą. Jeżeli to podłoże bakteryjne i jest związane ze zmianą flory bakteryjnej wywołaną podróżą, objawy ustąpią w ciągu kilku dni. Jeśli będziemy wspierać się lekami, to jeszcze szybciej. Jeśli to wirus lub silniejsza bakteria, objawy mogą utrzymywać się dłużej.

INFORMACJA

Treści na Stronie internetowej www.choroba.com.pl udostępniane są wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych, popularnonaukowych i nie stanowią porady medycznej, na której mogliby Państwo polegać. Wszelkie informacje zawarte na tejże stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza lub innego dostawcę usług zdrowotnych ani nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia. Należy zawsze zasięgnąć porady swojego lekarza lub innego wykwalifikowanego dostawcy usług zdrowotnych odnośnie sposobu leczenia zalecanego dla Państwa diagnozy lub stanu chorobowego. Nigdy nie należy lekceważyć porady medycznej ani opóźniać jej zasięgnięcia z powodu informacji przeczytanych na Stronie internetowej.