Zespół Pradera-Williego

Zespół Pradera-Williego

Zespół Pradera-Williego czy Zespół Williego-Pradera?

Choroba kryjąca się pod tą tajemniczą nazwą, czyli Zespół Pradera-Williego to w zasadzie zespół wad wrodzonych o podłożu genetycznym. Dokładniej są to zaburzenia w strukturze chromosomów somatycznym. W zależności od wieku pacjenta, choroba daje różne objawy i może ewoluować. Warto wiedzieć o niej już na początku życia, by móc na bieżąco reagować na niektóre objawy i zmiany zachodzące w naszym ciele.

Choroba w podobnym stopniu dotyka i kobiet i mężczyzn. Zachorowania zdarzają się mniej więcej raz na 10-15 tysięcy urodzeń. Wystąpienie WPS może skutkować skróceniem czasu przeżywania w stosunku do średniej populacyjnej osób zdrowych.

Przyczyny zespołu Pradera-Williego

Na chwilę obecną nie są znane konkretne sekwencje genów, które byłyby bezpośrednio odpowiedzialne za wystąpienie tej jednostki chorobowej. Właśnie dlatego WPS uznaje się za chorobę o podłożu wielogenowym. Liczne badania genetyczne i biochemiczne wskazały, że najważniejszą przyczyną patologii występujących w WPS jest brak właściwego wzoru metylacji chromosomu 15, który pochodzi od ojca. Przyczyny takiej sytuacji mogą być bardzo różne, jednak efekt zawsze powoduje dysfunkcję lub brak aktywności genetycznej regionu 15q11-q13 chromosomu 15. Czynniki ryzyka pozostają dyskusyjne. W badaniach klinicznych wskazuje się na dwa czynniki, które mają największy wpływ na wzrost ryzyka wystąpienia choroby.

Pierwszym czynnikiem jest wiek rodziców. Znaczenie ma zarówno wiek matki, jak i ojca. Wraz z upływem czasu, systemy kontroli i autonaprawy DNA ulegają degradacji – im starsi rodzice, tym większe ryzyko wystąpienia tej choroby. Populacyjne prawdopodobieństwo urodzenia dziecka, które jest obciążone WPS wynoszą około 1%, natomiast wraz ze wzrostem wieku matki i ojca, iloraz tej szansy wzrasta.

Istotnym czynnikiem, który dość znacząco podnosi ryzyko wystąpienia WPS – nawet do 50% – jest obecność tzw. mikrodelecji centrum piętnowania genetycznego na jednym z chromosomów ojca.

Zespół Pradera-Williego – objawy

Pierwsze objawy choroby można zaobserwować już w życiu prenatalnym – są nimi bardzo słabe ruchy płodu. Niska aktywność płodu związana jest z wynikiem zaburzeń neuronalnych i bardzo słabo rozwijających się mięśni. Objawy, które można zaobserwować po urodzeniu dziecka, zmieniają się w zależności od wieku pacjenta.

W okresie noworodkowym zauważyć można między innymi obniżone napięcie mięśniowe, problemy ze ssaniem, wnętrostwo, problemy z rozwojem psychoruchowym.

W wieku około 3 lat pojawia się hiperfagia, czyli nadmierne łaknienie i otyłość, która wynika bezpośrednio z dużego apetytu i braku ruchu. Można zauważyć również zmiany w wyglądzie twarzy dziecka – mniejsza niż standardowa szerokość czoła, migdałowate skośne szpary powiekowe, zez, małe trójkątne usta.

W wieku około 4-5 lat w zachowaniu dziecka zauważyć można istotne zmiany – staje się kapryśne, ma zmienne nastroje, notorycznie skubie skórę, mogą wystąpić problemy z mową i hipopigmentacja skóry czy włosów. Pogłębia się również otyłość.

U starszych pacjentów charakterystyczne objawy to niski wzrost, małe dłonie, małe stopy. U większości pacjentów można także zauważyć delikatne palce, które zwężają się ku końcom. W większości przypadków objawem wyraźnie zauważalnym jest hipogonadyzm (niedorozwój moszny i penisa lub brak łechtaczki i niewielkie wargi sromowe). 100% pacjentów jest bezpłodnych. Chorobliwa otyłość prowadzi w konsekwencji do skoliozy lub kifozy, cukrzycy, nadciśnienia i problemów ze wzrokiem.

Wśród innych dodatkowych objawów zanotowano:

  • bardzo wysoki próg bólu
  • ponadprzeciętną wrażliwość na zmianę temperatury otoczenia
  • zaburzenia snu

Zespół Pradera Williego diagnostyka

W przypadku gdy podejrzewana jest choroba Pradera-Williego, podstawą jest badanie lekarza specjalisty. Pierwszym etapem jest konsultacja z pediatrą. Pediatra wykona badanie fizykalne oraz antropometryczne dziecka. Rodzice powinni lekarzowi zgłosić wszystkie podejrzenia i zaobserwowane symptomy. Niezbędna jest również konsultacja neurologiczna i badania genetyczne. Wykonuje się badanie kariotypu i badania molekularne pod względem obecności zmian sekwencji 15q11-q13 ojcowskiego chromosomu 15.

Diagnostyka kliniczna zespołu Pradera-Williego obejmuje dokładne badania fizykalne i genetyczne pacjenta.

Kryteria duże – za każde potwierdzenie 1 punkt

  • hipotonia mięśniowa w okresie noworodkowym oraz wczesno-niemowlęcym
  • problemy z karmieniem w okresie niemowlęcym
  • duży i szybki przyrost masy ciała między 1 a 6 rokiem życia
  • cechy dymorficzne twarzy charakterystyczne dla WPS
  • hipogonadyzm
  • opóźniony rozwój psychoruchowy
  • hiperfagia

Kryteria małe – za każde potwierdzenie pół punktu

  • w okresie płodowym obniżone ruchy płodu
  • zaburzenia zachowania
  • zaburzenia snu
  • niższy wzrost w stosunku do rówieśników
  • hipopigmentacja
  • małe wąskie ręce i stopy
  • zez zbieżny
  • wydzielanie gęstej, lepkiej śliny
  • zaburzenia artykulacji
  • skubanie skóry

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, w przypadku dzieci poniżej trzech lat za podejrzenie WPS uznaje się uzyskanie minimum 5 punktów, z czego co najmniej 3 za tzw. kryteria duże. U osób powyżej trzeciego roku życia będzie to 8 punktów, z czego co najmniej 4 za tzw. kryteria duże.

Ostatecznym badaniem które potwierdza lub wyklucza chorobę jest badanie genetyczne. Do jego wykonania pobierana jest krew z żyły. Co ciekawe, badaniu nie poddaje się samego pacjenta, a jego rodziców.

Zespół Pradera-Williego leczenie

Nie ma leku na WPS. Leczenie jest jedynie objawowe. Chorzy cierpiący na zespół Pradera-Williego przyjmują na stałe hormon wzrostu GH, ponieważ u nich produkcja endogennego hormonu jest poważnie zaburzona. Jeśli w okresie niemowlęcym występuje poważny problem ze ssaniem, konieczne może być zastosowanie sondy do karmienia. Starsze dzieci powinny korzystać zajęć terapeutycznych oraz ruchowych. Wskazana jest również konsultacja logopedyczna i jeśli wymaga tego pacjent, terapia z logopedą.

INFORMACJA

Treści na Stronie internetowej www.choroba.com.pl udostępniane są wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych, popularnonaukowych i nie stanowią porady medycznej, na której mogliby Państwo polegać. Wszelkie informacje zawarte na tejże stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza lub innego dostawcę usług zdrowotnych ani nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia. Należy zawsze zasięgnąć porady swojego lekarza lub innego wykwalifikowanego dostawcy usług zdrowotnych odnośnie sposobu leczenia zalecanego dla Państwa diagnozy lub stanu chorobowego. Nigdy nie należy lekceważyć porady medycznej ani opóźniać jej zasięgnięcia z powodu informacji przeczytanych na Stronie internetowej.