Prozopagnozja

Prozopagnozja

Co to jest prozopagnozja?

Jest to choroba związana z zaburzeniami widzenia – jej nazwa wywodzi się z greki i dosłownie oznacza twarz oraz niewiedzę. Jak można się domyślać oznacza problem z rozpoznawaniem ludzkich twarzy. Chory z prozopagnozją znajdując się w tłumie ludzi nie rozpozna bliskich, znajomych – nawet widząc osobę po raz enty może mieć spory problem z jej rozpoznaniem. Jest to choroba rzadka, jednak za sprawą chorujących celebrytów robi się o niej głośniej. Zdiagnozowano ją miedzy innymi u Brada Pitta, więc w niektórych środowiskach potocznie mówi się wręcz o syndromie Brada Pitta.

Jakie są objawy prozopagnozji?

Główny objaw jest w zasadzie oczywisty – jest to nieumiejętność rozpoznawania ludzkich twarzy. W najbardziej trudnych przypadkach, chory może nie rozpoznawać nawet swojego partnera czy rodziców. Udokumentowano przypadki gdy chory nie rozpoznawał nawet własnej twarzy. Pacjenci z tym schorzeniem często walczą również z agnozją topograficzną, która polega na problemach z rozpoznawaniem miejsc, co z kolei przekłada się na trudności z dotarciem do celu, np. do domu. Mogą zdarzać się także inne problemy z identyfikacją dotyczące np. zwierząt, roślin, rodzaju pisma. Na prozopagnozję może cierpieć nawet do 10% społeczeństwa, z czego aż 2% będzie chorowało w najcięższym stopniu.

Jakie są przyczyny prozopagnozji?

Specjaliści nie są przekonani jakie są dokładne przyczyny tej choroby, Upatrują ich jednak w nieprawidłowym funkcjonowaniu płata skroniowego bądź ścieżek neuronowych, które łączą różne części mózgowia. W tym kontekście niezwykle istotny okazuje się być wrzecionowaty obszar twarzowy – te miejsca są odpowiedzialne za porównywanie obrazów z tymi, które widzieliśmy już wcześniej. Istnieje także hipoteza zakładająca, że prozopagnozja może wynikać z uszkodzenia kory wzrokowej znajdującej się w prawej półkuli mózgu. Jeszcze inna hipoteza mówi, że przyczyną prozopagnozji może być mutacja genetyczna. Niestety dokładnych przyczyn nadal nie znamy.

Prozopagnozja – leczenie

Leczenie prozopagnozji jest w zasadzie niemożliwe. Nie ma żadnego leku, terapii, zabiegu, które mogłyby pomóc. Istnieją jednak sposoby, które mogą nieco poprawić „kondycję” chorego – mowa tutaj o ćwiczeniu pamięci. W terapiach u chorych na prozopagnozję stawia się również na terapie związane z działaniami pozwalającymi na rozpoznawanie ludzi po szczegółach. Mowa tutaj o szczegółach takich jak znak rozpoznawczy, ubiór, charakterystyczny dodatek, tatuaż czy blizna.

Rokowania w przypadku prozopagnozji są pesymistyczne – nie ma póki co szans na wyleczenie choroby. Można jedynie ograniczać jej negatywne skutki. Chorzy powinni brać udział w terapii psychologicznej i treningi pamięci.

Profilaktyka prozopagnozji

Nie ma profilaktyki choroby – niestety nie jesteśmy w stanie w żaden sposób zadziałać profilaktycznie. Co gorsza nie zawsze możemy od razu zauważyć i zidentyfikować chorobę u pacjenta. Jedyne co możemy dla siebie zrobić, to prowadzić zdrowy tryb życia, który pozwoli nam uniknąć udarów i urazów mózgu, które być może przyczyniają się do rozwoju prozopagnozji.

Najciekawsze pytania o prozopagnozję

Jak widzi osoba z prozopagnozją?

Osoby chore na prozopagnozję widzą tak samo jak zdrowe osoby. Jedynym ich problemem jest to, że widząc pewne znajome osoby po raz enty, nie rozpoznają ich myśląc, że widzą tę osobę po raz pierwszy.

Co to jest ślepota twarzy?

Jest to inne określenie prozopagnozji. Choroba bywa nazywana także syndromem Brada Pitta.

INFORMACJA

Treści na Stronie internetowej www.choroba.com.pl udostępniane są wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych, popularnonaukowych i nie stanowią porady medycznej, na której mogliby Państwo polegać. Wszelkie informacje zawarte na tejże stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza lub innego dostawcę usług zdrowotnych ani nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia. Należy zawsze zasięgnąć porady swojego lekarza lub innego wykwalifikowanego dostawcy usług zdrowotnych odnośnie sposobu leczenia zalecanego dla Państwa diagnozy lub stanu chorobowego. Nigdy nie należy lekceważyć porady medycznej ani opóźniać jej zasięgnięcia z powodu informacji przeczytanych na Stronie internetowej.