Sok z brzozy zwany również wodą z brzozy cieszy się coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić – jej stosowanie niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Słynie ze swoich działalności przeciwbakteryjnych i przeciwtrądzikowych. Doskonale sprawdza się również w czasie przeziębień jako środek wykrztuśny.
Czym jest sok brzozowy?
Woda brzozowa (nie mylić z popularną w latach 90tych odżywką do włosów w postaci wcierki) to sok, który jest pozyskiwany z wnętrza brzozy. W Polsce trzeba to robić o określonej porze roku, wczesną wiosną. W okresie zimowym brzoza magazynuje składniki odżywcze i uwalnia je później do swojego soku. Właśnie wiosną jest ich w nim najwięcej, dlatego sok brzozowy zbierany wiosną jest najlepszy.
Sok z brzozy zawiera w sobie minerały oraz aminokwasy, takie jak glutamina, cytrulina, kwas glutaminowy, izoleucyna, walina i asparagina. Woda brzozowa jest źródłem kwasu foliowego, potasu oraz przeciwutleniaczy w wysokich stężeniach.
Sok z brzozy Właściwości
Sok brzozowy ma bardzo dużo cennych właściwości. Działa na cały nasz organizm, jednak można wyróżnić wyraźne korzyści z jego regularnego spożywania. Przekonajmy się jak sok z brzozy może nam pomóc.
Wsparcie zdrowia kości – w soku z brzozy zawarte są między innymi magnez, mangan i wapń, które pomagają w prawidłowym rozwoju kości. Przyjmowanie tych minerałów pozwala zapobiegać ubytkom kości. Regularne picie soku z brzozy może nas uchronić przed skomplikowanymi złamaniami.
Działa przeciwnowotworowo – w soku z brzozy odnajdziemy przeciwutleniacze polifenolowe, które mogą chronić komórki organizmu przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Są one odpowiedzialne na przykład za rozwój niektórych nowotworów.
Reguluje poziom cholesterolu – sok z brzozy zawiera duże ilości saponiny. Ten związek skutecznie obniża cholesterol – pochłania tzw. zły cholesterol, a podwyższa dobry. Prawidłowa gospodarka cholesterolowa to małe zagrożenie chorobami krążeniowymi.
Pomaga w odchudzaniu – woda brzozowa ma małą zawartość cukru i kalorii. Możemy sięgać po nią w czasie diety bez wyrzeczeń.
Oczyszczanie wątroby – sok z brzozy jest bogaty w związki bioaktywne. Działa jak środek detoksykujący i pomaga pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu. Aby poczuć działanie oczyszczające, warto pić sok z brzozy dwa razy dziennie.
Wsparcie prawidłowej czynności nerek – potas, cynk i wapń to minerały, które są niezbędne do prawidłowej pracy nerek. Okazuje się, że takie składniki znajdziemy także w soku z brzozy.
Wpływa na wygląd skóry – woda z brzozy wykazuje właściwości nawilżające i przeciwutleniające. To właśnie im zawdzięcza swoją popularność. Wodę brzozową wykorzystuje się również w przemyśle kosmetycznym, do produkcji kosmetyków.
Wzmacnia włosy – sok z brzozy wykazuje pozytywny wpływ na zwiększanie produkcji kolagenu. Poprawia również wchłanialność żelaza w organizmie. Wszystko to sprawia, że dzięki temu nasze włosy stają się mocniejsze, lśniące, gęstsze. Sok z brzozy można również stosować jako wcierkę, bezpośrednio na skórze głowy. Wystarczy wmasować go w skórę i pozostawić na kilka godzin.
Jak uzyskać wodę z brzozy?
Sok z brzozy jest dostępny w zasadzie powszechnie w formie gotowego produktu. Można kupić go zarówno w aptekach, jak i sklepach zielarskich czy dobrze wyposażonych marketach, na dziale ze zdrową żywnością.
Sok z brzozy – jak zbierać?
Można także pobrać go samodzielnie, jednak należy wybrać wartościowe drzewa. Wczesną wiosną należy wybrać się do lasu i wyszukać brzozę, która nie rośnie przy ruchliwej drodze czy zakładach przemysłowych. Drzewo musi mieć też co najmniej 10 lat – nie może to być młode drzewko. Następnie na wysokości 40-50 centymetrów od dołu brzozy (od południowej strony drzewa) należy wywiercić otwór głęboki na co najmniej cztery centymetry.
Do tego otworu należy wsadzić rurkę lub wężyk, a na końcu zamocować zbiornik (np. plastikową butelkę lub wiaderko. Jednorazowo z drzewa może wyciec nawet do pięciu litrów. UWAGA! Po zebraniu soku z brzozy należy wyjąć rurkę z drzewa i zabezpieczyć przygotowany otwór gałęzią, drewienkiem, żywicą. Zastosowanie takiego zabiegu sprawi, że nie zaszkodzisz drzewu, a w przyszłym roku znowu będzie można zebrać z niego sok.
sok z brzozy – jak pić? Jak dawkować wodę brzozową?
Sok z brzozy można wypijać nawet 2 do 3 razy dziennie (maksymalnie 150 ml dziennie). Prozdrowotne efekty stosowania soku z brzozy można zauważyć po około trzech tygodniach.