Sok z brzozy

Sok z brzozy – jakie właściwości ma woda brzozowa?

Sok z brzozy zwany również wodą z brzozy cieszy się coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić – jej stosowanie niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Słynie ze swoich działalności przeciwbakteryjnych i przeciwtrądzikowych. Doskonale sprawdza się również w czasie przeziębień jako środek wykrztuśny.

Czym jest sok brzozowy?

Woda brzozowa (nie mylić z popularną w latach 90tych odżywką do włosów w postaci wcierki) to sok, który jest pozyskiwany z wnętrza brzozy. W Polsce trzeba to robić o określonej porze roku, wczesną wiosną. W okresie zimowym brzoza magazynuje składniki odżywcze i uwalnia je później do swojego soku. Właśnie wiosną jest ich w nim najwięcej, dlatego sok brzozowy zbierany wiosną jest najlepszy.

Sok z brzozy zawiera w sobie minerały oraz aminokwasy, takie jak glutamina, cytrulina, kwas glutaminowy, izoleucyna, walina i asparagina. Woda brzozowa jest źródłem kwasu foliowego, potasu oraz przeciwutleniaczy w wysokich stężeniach.

Sok z brzozy Właściwości

Sok brzozowy ma bardzo dużo cennych właściwości. Działa na cały nasz organizm, jednak można wyróżnić wyraźne korzyści z jego regularnego spożywania. Przekonajmy się jak sok z brzozy może nam pomóc.

Wsparcie zdrowia kości – w soku z brzozy zawarte są między innymi magnez, mangan i wapń, które pomagają w prawidłowym rozwoju kości. Przyjmowanie tych minerałów pozwala zapobiegać ubytkom kości. Regularne picie soku z brzozy może nas uchronić przed skomplikowanymi złamaniami.

Działa przeciwnowotworowo – w soku z brzozy odnajdziemy przeciwutleniacze polifenolowe, które mogą chronić komórki organizmu przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Są one odpowiedzialne na przykład za rozwój niektórych nowotworów.

Reguluje poziom cholesterolu – sok z brzozy zawiera duże ilości saponiny. Ten związek skutecznie obniża cholesterol – pochłania tzw. zły cholesterol, a podwyższa dobry. Prawidłowa gospodarka cholesterolowa to małe zagrożenie chorobami krążeniowymi.

Pomaga w odchudzaniu – woda brzozowa ma małą zawartość cukru i kalorii. Możemy sięgać po nią w czasie diety bez wyrzeczeń.

Oczyszczanie wątroby – sok z brzozy jest bogaty w związki bioaktywne. Działa jak środek detoksykujący i pomaga pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu. Aby poczuć działanie oczyszczające, warto pić sok z brzozy dwa razy dziennie.

Wsparcie prawidłowej czynności nerek – potas, cynk i wapń to minerały, które są niezbędne do prawidłowej pracy nerek. Okazuje się, że takie składniki znajdziemy także w soku z brzozy.

Wpływa na wygląd skóry – woda z brzozy wykazuje właściwości nawilżające i przeciwutleniające. To właśnie im zawdzięcza swoją popularność. Wodę brzozową wykorzystuje się również w przemyśle kosmetycznym, do produkcji kosmetyków.

Wzmacnia włosy – sok z brzozy wykazuje pozytywny wpływ na zwiększanie produkcji kolagenu. Poprawia również wchłanialność żelaza w organizmie. Wszystko to sprawia, że dzięki temu nasze włosy stają się mocniejsze, lśniące, gęstsze. Sok z brzozy można również stosować jako wcierkę, bezpośrednio na skórze głowy. Wystarczy wmasować go w skórę i pozostawić na kilka godzin.

Jak uzyskać wodę z brzozy?

Sok z brzozy jest dostępny w zasadzie powszechnie w formie gotowego produktu. Można kupić go zarówno w aptekach, jak i sklepach zielarskich czy dobrze wyposażonych marketach, na dziale ze zdrową żywnością.

Sok z brzozy – jak zbierać?

Można także pobrać go samodzielnie, jednak należy wybrać wartościowe drzewa. Wczesną wiosną należy wybrać się do lasu i wyszukać brzozę, która nie rośnie przy ruchliwej drodze czy zakładach przemysłowych. Drzewo musi mieć też co najmniej 10 lat – nie może to być młode drzewko. Następnie na wysokości 40-50 centymetrów od dołu brzozy (od południowej strony drzewa) należy wywiercić otwór głęboki na co najmniej cztery centymetry.

Do tego otworu należy wsadzić rurkę lub wężyk, a na końcu zamocować zbiornik (np. plastikową butelkę lub wiaderko. Jednorazowo z drzewa może wyciec nawet do pięciu litrów. UWAGA! Po zebraniu soku z brzozy należy wyjąć rurkę z drzewa i zabezpieczyć przygotowany otwór gałęzią, drewienkiem, żywicą. Zastosowanie takiego zabiegu sprawi, że nie zaszkodzisz drzewu, a w przyszłym roku znowu będzie można zebrać z niego sok.

sok z brzozy – jak pić? Jak dawkować wodę brzozową?

Sok z brzozy można wypijać nawet 2 do 3 razy dziennie (maksymalnie 150 ml dziennie). Prozdrowotne efekty stosowania soku z brzozy można zauważyć po około trzech tygodniach.

INFORMACJA

Treści na Stronie internetowej www.choroba.com.pl udostępniane są wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych, popularnonaukowych i nie stanowią porady medycznej, na której mogliby Państwo polegać. Wszelkie informacje zawarte na tejże stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza lub innego dostawcę usług zdrowotnych ani nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia. Należy zawsze zasięgnąć porady swojego lekarza lub innego wykwalifikowanego dostawcy usług zdrowotnych odnośnie sposobu leczenia zalecanego dla Państwa diagnozy lub stanu chorobowego. Nigdy nie należy lekceważyć porady medycznej ani opóźniać jej zasięgnięcia z powodu informacji przeczytanych na Stronie internetowej.