Symptomy

Gorączka

Gorączka

O gorączce mówimy w sytuacji, gdy temperatura ciała zwiększa się w wyniku choroby, np. jako reakcja obronna organizmu na wirusy czy bakterie. Gorączką, w zależności od skali oraz miejsca pomiaru, nazywamy w dużym uproszczeniu temperaturę ciała powyżej 38 stopni Celsjusza.

Kaszel

Kaszel

W zależności od rodzaju oraz przyczyny kaszlu, różne jest postępowanie z tym kaszlem. Inaczej wygląda też kaszel u dzieci i inaczej u dorosłych. Kaszel jest odruchem bezwarunkowym i zalicza się go do mechanizmów ochronnych układu oddechowego. Powodowany jest poprzez pobudzenie punktów kaszlowych, które znajdują się w oskrzelach, tchawicy, nosogardzieli i krtani.

katar

Katar

Katar to dolegliwość, z którą raz na jakiś czas mierzy się każdy z nas. Jest to bardzo powszechna i uciążliwa sprawa. Istnieje powiedzenie, że katar leczony trwa siedem dni, a nieleczony tydzień. I coś w tym jest. Katar jest jednym najczęściej pojawiających się objawów infekcji wirusowych – jest naturalną odpowiedzią immunologiczną organizmu. Jest też wskazówką dla lekarza z jakim schorzeniem, a raczej przyczyną, mamy do czynienia.