Choroba Behceta

Choroba Behçeta – Zespół Behçeta

Nazwa tej tajemniczo brzmiącej choroby – choroba Behceta -pochodzi od nazwiska tureckiego dermatologa Behceta, który jako pierwszy opisał jej przebieg. Istnieją jednak doniesienia, że po raz pierwszy o chorobie, choć pod inną nazwą, wspominał sam Hipokrates. Choroba objawia się głównie zmianami w obrębie błon śluzowych i skóry w oczach w płucach, na sercu, stawach, a także w przewodzie pokarmowym, w układzie nerwowym i narządach płciowych. Objawy choroby Behceta wynikają z zapalenia naczyń krwionośnych.

Nie jest niestety znana bezpośrednia przyczyna choroby Behceta. Wśród jej potencjalnych przyczyn wymieniane są przede wszystkim zakażenia bakteryjne, ale i wirusowe, jak również predyspozycje genetyczne. Zmiany o charakterze zapalnym, które występują w naczyniach, są spowodowane głównie zaburzeniami reakcji immunologicznych oraz wytwarzaniem substancji znanych pod nazwą mediatory zapalne.

W ścianach naczyń tętniczych, żylnych, kapilarów, które są objęte stanem zapalnym, powstają nacieki komórkowe oraz zmiany martwicze.

Choroba Behceta najczęściej występuje w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Najczęściej w Turcji oraz w Japonii, w Europie także się pojawia, jednak bardzo rzadko. Chorują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, najczęściej pomiędzy 20 a 30 rokiem życia.

Choroba Behceta – objawy

Pierwsze symptomy choroby Behceta nie są charakterystyczne. Należą do nich pojawiające się w jamie ustnej afty i owrzodzenia oraz takie same zmiany w obrębie narządów płciowych. Kolejnym objawem jest nawracające zapalenie błony naczyniowej oka, wskutek której powstaje także wysięk ropny w przedniej komorze tego narządu. U niektórych chorych może nawet dojść do zapalenia siatkówki, co prowadzi do utraty wzroku. Mogą wystąpić także zmiany w sercu, płucach, jednak zdecydowanie częściej występuje zakrzepowe zapalenie żył (żyły głównej górnej, żył kończyn dolnych, żyły wątrobowej). W przewodzie pokarmowym można obserwować owrzodzenia ścian jelit.

Objawy choroby nie są jednoznaczne, często może występować problem z poprawną identyfikacją choroby i lekarz może mieć problem z postawieniem odpowiedniej diagnozy. Lekarz może zlecić specjalistyczne konsultacje i rozszerzoną diagnostyka.

Metodą, która daje w zasadzie stuprocentową pewność, że mamy do czynienia z chorobą Behceta jest tzw. test patergii. Po ukłuciu skóry igłą dochodzi do wytworzenia się rumienia i pęcherzyka.

choroba Behceta
choroba Behceta

Leczenie choroby Behceta

Najczęściej wykorzystywaną w leczeniu tego schorzenia farmakologią jest stosowanie glikokortykosteroidów, zwłaszcza, jeżeli występują zmiany zapalne w narządzie wzroku. W zapaleniu stawów i przy zmianach śluzówkowo-skórnych stosowano również kolchicyna. Czasami możliwe jest stosowanie leków immunosupresyjnych oraz biologicznych.

Pacjenci, którzy zachorują na chorobę Behceta mają okresy remisji i nawrotów choroby. Każdy, kto zachorował powinien pozostawać pod stałą opieką lekarską. Warto pomyśleć także o odpowiedniej rehabilitacji. Niestety, w związku z tym, że nie znamy dokładnej przyczyny choroby, nie wiemy jak jej przeciwdziałać.

BIBLIOGRAFIA

  • „Przegląd Reumatologiczny”  nr 4/2005 (4), s. 1-3.
  • Szczeklik A.,Choroby wewnętrzne, Wyd.1.,Medycyna Praktyczna,Kraków,2006
  • Kucharz E. J., Kotulska A., Zespół Behceta – to należy wiedzieć, Przegląd Reumatologiczny nr 4/2005 (4): 1-3
  • Choroba Behceta, biuletyn informacyjny Pediatric Rheumatology European Society, 2016
Podobał Ci Się Ten Artykuł? Podziel Się Nim W Social Mediach!

INFORMACJA

Treści na Stronie internetowej www.choroba.com.pl udostępniane są wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych, popularnonaukowych i nie stanowią porady medycznej, na której mogliby Państwo polegać. Wszelkie informacje zawarte na tejże stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza lub innego dostawcę usług zdrowotnych ani nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia. Należy zawsze zasięgnąć porady swojego lekarza lub innego wykwalifikowanego dostawcy usług zdrowotnych odnośnie sposobu leczenia zalecanego dla Państwa diagnozy lub stanu chorobowego. Nigdy nie należy lekceważyć porady medycznej ani opóźniać jej zasięgnięcia z powodu informacji przeczytanych na Stronie internetowej.