choroba bowena

Choroba Bowena

Schorzenie nazywane chorobą Bowena to tak na prawdę jedna z form przedinwazyjnego nowotworu skóry. Co to oznacza? Tylko tyle (lub aż tyle), że komórki namnażają się tylko w obrębie jednej tkanki i nie rozprzestrzeniają się. Nowotwór tego rodzaju nie przekracza granicy miejsca, w którym się rozwija – jest to nowotwór o charakterze płaskim. Jest to forma raka kolczystokomórkowego śródnaskórkowego – najczęściej na kończynach dolnych. Ciekawą formą tego nowotworu jest erytroplazja Queyrata – dotyczy ona narządów płciowych. Zmiany skórne w chorobie Bowena mogą występować pojedynczo w jednym miejscu lub w większych skupiskach.

Przyczyny choroby Bowena

Wśród najbardziej prawdopodobnych przyczyn choroby Bowena wymienić można czynniki:

  • onkogenne (infekcje brodawczakami ludzkimi)
  • immunosupresyjne
  • karcinogeny chemiczne (arsen)
  • promieniowanie słoneczne i jonizujące
  • podrażnienia mechaniczne
  • przewlekłe choroby skóry

Czym jest przedinwazyjność nowotworu? Zjawisko to polega na tym, że rak zajmuje tkankę podstawową, nie zajmuje tkanek sąsiadujących, nie przenika do nich i nie rozprzestrzenia się poza „swoją” tkankę podstawową.

Warto wspomnieć, że w kwestii wirusa HPV (16, 18) powstawanie choroby Bowena na skutek zakażenia tym wirusem dotyczy narządów płciowych, ale co ciekawe, wirusa HPV potwierdza się aż u 90% chorych na chorobę Bowena, u których zmiany występują w obrębie genitaliów. Obecność zmian w innych częściach ciała może być konsekwencją przeniesienia wirusa z okolic narządów płciowych.

Choroba Bowena - czynniki ryzyka

Objawy choroby Bowena

Jednym z typowy objawów choroby Bowena są powiększające się (dość powoli) dobrze odgraniczone rumieniowe plamy. Plamy te mają raczej nieregularny kształt, złuszczającą się, czasami pokrytą strupkami lub nadżerkami powierzchnię. U niektórych pacjentów zmiany mogą przypominać wyprysk lub ognisko łuszczycy. Kolor zmian określa się jako siny lub czerwono-brunatny. Z bliska powierzchnia zmian jest gładka lub lśniąca. Zmiany w chorobie Bowena zlokalizowane są głównie na błonach śluzowych albo skórze. Często pojawiają się na skórze karku, tułowia, dłoni, a nawet na małżowinach usznych.

Objawy Choroby Bowena

Choroba Bowena – rozpoznanie

Diagnozując chorobę Bowena, lekarz powinien brać pod uwagę holistyczny przebieg choroby, wywiad dermatologiczny szczególnie uwzględniający charakter zmian skórnych oraz bezwzględnie wynik badania histopatologicznego. Takie badanie pozwoli ocenić komórki naskórka – jest to kluczowe dla całego procesu diagnostycznego badanie. Przydatne bedą również badania dermatoskopowe oraz wirusologiczne.

Zmiany skórne w chorobie Bowena mogą przypominać zmiany w innych jednostkach chorobowych, dlatego tak ważna jest rozbudowana diagnostyka i szczegółowe testy. W trakcie trwania diagnostyki należy wykluczyć inne choroby. Najczęściej choroba Bowena jest różnicowana z rogowaceniem słonecznym, chorobą Pageta, rogowaceniem słonecznym, dyskeratozą Dariera, nabłoniakiem śródnaskórkowym Borst-Jadassona.

Rokowania w chorobie Bowena

Odpowiednio szybko wykryta daje bardzo dobre rokowania. Dolegliwości nasilają się w kierunku inwazyjnej postaci nowotworu kolczystokomórkowego, jeśli leczenie jest dobrane źle lub co gorsza, nie zostało podjęte wcale. Po czym możemy poznać, że zmiany idą w stronę inwazyjnej postaci nowotworu? Po zwiększonym nacieku podstawowym, po znacznym rozroście zmiany i po pojawianiu się stale nowych powierzchownych owrzodzeń.

Leczenie choroby Bowena

Leczenie choroby Bowena może być zarówno farmakologiczne, jak i chirurgiczne. Pacjentom podaje się Fluorouracyl oraz imikwimod. W zakresie chirurgii stosuje się krioterapię (niszczenie zmienionych tkanek za pomocą niskich temperatur i ciekłego azotu), łyżeczkowanie z elektrokoagulacją, waporyzację laserową, cięcie mikrochirurgiczne, terapię fotodynamiczną, radioterapię.

BIBLIOGRAFIA:
  • Rutkowski P., Owczarek W., Raki skóry, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 3/2018.
  • P. Brzeziński „Choroba Bowena leczona przez trzy lata jako kontaktowe zapalenie skóry”, Forum Medycyny Rodzinnej, 2011, tom 5,
  • Brzeziński P., Poklękowska K., Choroba Bowena – klinika, dermoskopia, histopatologia, Nasza Dermatologia Online, 2/2011.

Podobał Ci się Ten wpis? Udostępnij go i podziel się z innymi!

INFORMACJA

Treści na Stronie internetowej www.choroba.com.pl udostępniane są wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych, popularnonaukowych i nie stanowią porady medycznej, na której mogliby Państwo polegać. Wszelkie informacje zawarte na tejże stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza lub innego dostawcę usług zdrowotnych ani nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia. Należy zawsze zasięgnąć porady swojego lekarza lub innego wykwalifikowanego dostawcy usług zdrowotnych odnośnie sposobu leczenia zalecanego dla Państwa diagnozy lub stanu chorobowego. Nigdy nie należy lekceważyć porady medycznej ani opóźniać jej zasięgnięcia z powodu informacji przeczytanych na Stronie internetowej.