Choroby oczu

Choroby oczu to rozległa grupa schorzeń wpływających na wzrok i ogólne zdrowie oczu. Z uwagi na znaczenie wzroku w codziennym funkcjonowaniu, te schorzenia mają istotny wpływ na jakość życia pacjentów.

Najpowszechniejsze choroby oczu to

  1. Jaskra: Jaskra to schorzenie charakteryzujące się wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego, co może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Najczęstszą postacią jest jaskra pierwotna otwartego kąta, gdzie objawy pojawiają się stopniowo. Kontrola ciśnienia ocznego, leki i czasem procedury chirurgiczne są stosowane w leczeniu jaskry.
  2. Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD): AMD to degeneracyjne schorzenie plamki żółtej, obszaru o największej gęstości fotoreceptorów na siatkówce. Wpływa to na centralne widzenie. AMD dzieli się na suchą i mokrą formę. Leczenie obejmuje suplementację witaminową, leki anty-VEGF w przypadku AMD mokrej, a także monitorowanie postępu schorzenia.
  3. Zespół suchego oka: Suche oko to stan, w którym oczy nie produkują wystarczającej ilości łez lub są niewłaściwie składane. Objawy obejmują pieczenie, zaczerwienienie i uczucie piasku w oczach. Leczenie to zazwyczaj sztuczne łzy, krople nawilżające i unikanie czynników drażniących.
  4. Cukrzycowe uszkodzenie siatkówki: U osób z cukrzycą może wystąpić uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki, prowadzące do retinopatii cukrzycowej. Kontrola poziomu cukru we krwi, laseroterapia i leki przeciwwpływowe są często stosowane w leczeniu tej choroby.
  5. Katarakta: Katarakta to zmętnienie soczewki oka, co prowadzi do upośledzenia widzenia. Jednym z głównych czynników ryzyka jest starzenie się. Leczenie to chirurgiczna wymiana zamglonej soczewki na sztuczną. Jest to jedna z najczęstszych procedur chirurgicznych na świecie.
  6. Astygmatyzm: Astygmatyzm to wada wzroku wynikająca z nierównomiernego kształtu rogówki lub soczewki oka. Objawy obejmują rozmyte widzenie, zmęczenie oczu i bóle głowy. Korekcja może wymagać okularów, soczewek kontaktowych lub chirurgii refrakcyjnej.
  7. Choroba Lebera: Choroba Lebera to dziedziczne zaburzenie siatkówki, które prowadzi do stopniowej utraty wzroku. Nie ma skutecznej terapii, a postęp choroby może prowadzić do znacznej utraty zdolności widzenia.
  8. Zespół suchego zespołu: Suchy zespół to schorzenie skóry powiek, które prowadzi do problemów z wydzielaniem oleju przez gruczoły Meiboma. Objawy to m.in. suche oczy, łuszczenie się skóry na powiekach i podrażnienie oczu. Leczenie obejmuje ciepłe okłady, masaż powiek i krople łzowe.
  9. Choroba Gravesa-Basedowa: Ta autoimmunologiczna choroba tarczycy może prowadzić do opadania powiek (ophthalmopathy Gravesa). Objawy to obrzęk, zaczerwienienie, suchość i ból oczu. Leczenie obejmuje kontrolę poziomu hormonów tarczycy, leki przeciwzapalne i, w cięższych przypadkach, operacje korekcyjne.
  10. Retinoblastoma: Retinoblastoma to rzadki nowotwór siatkówki, często występujący u dzieci. Leczenie to często chirurgiczne usunięcie guza, choć w niektórych przypadkach wymagane są również inne terapie, takie jak chemioterapia czy radioterapia.

Zrozumienie rodzajów chorób oczu, ich objawów i metod leczenia jest kluczowe dla utrzymania zdrowia oczu. Regularne badania wzroku, zdrowa dieta, ochrona oczu przed promieniowaniem UV i szybkie reagowanie na wszelkie zmiany w widzeniu mogą przyczynić się do utrzymania dobrego stanu zdrowia oczu na długi czas.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu – polega w dużym uproszczeniu na zapaleniu błony śluzowej powieki . Jakie są przyczyny zapalenia spojówek? Co można zrobić, by uniknąć tego nieprzyjemnego schorzenia? Jakie leczenie wybrać?

Zapalenie spojówek Czytaj więcej »

Astygmatyzm

Astygmatyzm

Astygmatyzm, czyli niezborność rogówkowa to waga oka czy tez wzroku, która polega na zniekształceniu widzenia na skutek niesymetrycznej rogówki oka. Jest to wada w której układ optyczny oka nie może utworzyć punktowego obrazu na siatkówce – wynika to z różnic mocy dla różnych przekrojów układu optycznego. Prawidłowa rogówka powinna posiadać równomierne krzywizny, być dosłownie jak kula. Niestety, u osób cierpiących na astygmatyzm rogówka zamiast kuli przypomina bardziej piłkę do rugby.

Astygmatyzm Czytaj więcej »

INFORMACJA

Treści na Stronie internetowej www.choroba.com.pl udostępniane są wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych, popularnonaukowych i nie stanowią porady medycznej, na której mogliby Państwo polegać. Wszelkie informacje zawarte na tejże stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza lub innego dostawcę usług zdrowotnych ani nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia. Należy zawsze zasięgnąć porady swojego lekarza lub innego wykwalifikowanego dostawcy usług zdrowotnych odnośnie sposobu leczenia zalecanego dla Państwa diagnozy lub stanu chorobowego. Nigdy nie należy lekceważyć porady medycznej ani opóźniać jej zasięgnięcia z powodu informacji przeczytanych na Stronie internetowej.